Vysvětlení základních pojmů

Na pozvánkách na společenskou akci se často objevuje krátká poznámka  Black tie, White tie, Business casual, popřípadě pouze casual Co v sobě vlastně ona tajemná "dresscode šifra" skrývá?
Vysvětlení naleznete  v následujících odstavcích, řazení bude vzestupné dle formálnosti.

Casual

Tohle je ten nejméně formální způsob oblékání. S klidným svědomím si na sebe lze vzít vše, co běžně nosíte přes den. Modelově - tričko, jemný top, jeansy, kraťasy, legíny - vlastně co Vás napadne. Důležité je v tomto případě, abyste se v oblečení cítili pohodlně a sví.

Business casual / Smart casual

Pro dámy se pro tyto příležitosti hodí halenka,  top s nevtíravým vzorem,  sukně či kalhoty - sako není podmínkou, Pánové v tomto druhu oblečení mohou doma nechat kravatu, sako může být ,  ovšem nikdo vás k němu nenutí (spíše se hodí blazer). V chladných dnech je možné vzít svetr.
Toto je móda, která je charakterizovatelná jako "nedbale elegantní".

Formal

Tady již z hlediska pravidel je nutné něco respektovat. Košile bývá u pánů doplněna kravatou či motýlkem, sako je podmínkou, lze ozvláštnit doplňkem v podobě kapesníčku či květiny v klopě. Obuv - ideálně oxfordky. Bílé ponožky nechejte ve skříni, až půjdete na tenis - k obleku se prostě nenosí. 
U dam - vyhýbejte se extravaganci a výrazným vzorům, stejně jako extrémní vyzývavosti v podobě hlubokých výstřihů. Lze vzít kostým - kalhotový či se sukní  - ne však výrazně kratší než nad kolena. 
Formální oblečení volíme pro konzervativní obory zaměstnání, do tanečních kurzů, na recepce, pracovní pohovor , luxusní večeři či do divadla.

Black tie

..ne, nejedná se o černou kravatu, jak se může na první překlad zdát.  Jde o skutečně formální oděv, volený na večerní příležitosti. U pánů - smoking, se smokingovou košilí - lze vzít i frakovou se stojáčkem. Na kravatu zapomeňte - zde hraje svou roli jen motýlek. Motýlek může být černý, či decentně zbarvený. Knoflíčky v ideálním případě manžetové, jako obuv lakovky. Ke smokingu se nenosí klasický pásek - pokud je kvůli střihu kalhot nutný, překrývá se smokingovým pásem. Ponožky samozřejmě černé.
Dámy jsou v této oblasti svobodnější. Barvám se není třeba bránit,  šaty by měly být středně dlouhé až dlouhé, lze mít i odhalená ramena a hlubší dekolt. Lze použít i kombinovaný kus - společenská sukně, doplněná o barevně odlišný korzet  či vršek. Na škodu ovšem není, když si na sebe vezmete i velkou večerní z kategorie White tie.
Boty na podpatku, lze mít otevřenou špičku či páskové. Z hlediska doplňků - společenská kabelka, pěkný šperk, v ideálním případě je dobré být sladěna s partnerem - třeba aby měl motýlka či kapesníček v saku v barvě Vašich šatů.
V chladnějších dnech lze vzít k šatům přes ramena doplňky v podobě bolerek, kožíšků či šátků .
Tento outfit je ideální na ples, prodlouženou v tanečních, na návštěvu opery, společenskou událost, předávání cen ve velmi formálním prostředí a všude tam, kde organizátor akce na pozvánce uvádí ono magické "black tie".
Malý bonbónek na závěr - Smoking v černé barvě se má nosit na večer. Pro odpolední příležitosti pánové nosí stejně jako u černého tmavé kalhoty s lampasy, ale sako bývá bílé či smetanové, též s lesklými klopami. Popřípadě žaket, který se hojně využívá především v anglicky mluvících zemích.

White tie

Tohle je ten nejkonzervativnější směr, jakým se lze v odívání vydat. A moc možností k experimentům se Vám nenabízí. Dámy v róbách dlouhých minimálně ke kotníkům, avšak lépe až na zem, sukně ideálně s vlečkou, lodičky uzavřené, doplňky decentní. Není nutné se obávat velkého objemu v sukních - klidně s výztuhou. Outfit lze doplnit i do účesu vetkaným fascinátorem.
U pánů - smoking bude mít personál, stejně tak i černého motýlka. Takže ten nechejte pro dnešní příležitost stranou. Od Vás se očekává frak s bílou vestou, bílý motýlek, na nohou zásadně lakovky. Hodinky a pánské šperky vyjma pečetního či snubního prstenu zanechte doma.
A kam se White tie nosí? Většinou jsou to události vysoce formální, se státní účastí, významné plesy , výjimečně návštěva opery. A samozřejmě - v případě požadovaného dresscodu na pozvánce. White tie příležitostí je jako šafránu, mnohdy stačí využít i Black Tie oblečení a do společnosti dokonale zapadnete.